اندازه‌گیری فلزات سنگین در آب و خوراک دام، طیور و آبزیان (به روزرسانی ۲۰۲۱)/ رسوب آب

  ✅ اهمیت اندازه‌گیری فلزات سنگین موجود در آب و خوراک دام، طیور و آبزیان

  فلزات سنگین به عنوان بخشی از مواد زائد و آلوده کننده محیط زیست، موادی هستند که باید همواره تحت کنترل و بررسی قرار گیرند. ورود مستقیم پساب فعالیت‌های صنعتی به چاه‌های جذبی و رودخانه‌ها، موجب آلودگی آب به وسیله فلزات سنگین می‌شود. این موضوع هنگامی مشکل ­آفرین می­شود که بدانیم فلزات سنگین در خوراک دام، طیور و آبزیان، سلامت انسان را به‌ صورت غیرمستقیم تهدید می‌کند. بنابراین باید حتما با استفاده از راه های مختلف، در صدد کنترل و اندازه‌گیری فلزات سنگین موجود در آب و همچنین درخوراک دام، طیور و آبزیان برآییم.

  وجود فلزات سنگین در آب، ازجمله مواردی است که به ‌صورت مستقیم سلامت انسان را مورد تهدید قرار می‌دهد. علاوه‌ بر این فلزات سنگین موجود در خوراک دام، طیور و آبزیان، تأثیر غیرمستقیمی بر زنجیره غذایی انسان گذاشته و سلامت او را به خطر می اندازد.

  بنابراین باید حتما به این مسئله توجه نموده و آن را مورد بررسی قرار دهیم. ازجمله مهم‌ترین کارهایی که در این زمینه نیاز به انجام آن وجود دارد، اندازه‌گیری مقدار فلزات سنگین در آب و خوراک دام، طیور و آبزیان است.

  فلزات سنگین درخوراک دام، طیور و آبزیان

  فلزات سنگین در آب

  برخی از عناصر موجود در پوسته زمین، به‌ وسیله‌ فرآیندهای صنعتی و به‌ صورت مواد زائد وارد چرخه محیط‌ زیست می‌شوند. فلزات سنگین از جمله این عناصر بوده که سمی و خطرناک نیز محسوب می‌شوند. در نظر داشته باشید که ورود این فلزات به زنجیره غذایی موجب تجمع آن‌ها در بافت‌های زنده‌ای موجودات شده و این مسئله باعث پدید آمدن مشکلاتی در سلامتی انسان‌ها است. در نتیجه اندازه‌گیری و بررسی اثرات فلزات سنگین بر سلامتی انسان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

  برخی از فلزات سنگین چنانچه در غلظت‌های کم وجود داشته باشد، نه‌تنها ضرری نداشته، بلکه ارزش غذایی نیز دارند. از جمله این فلزات می‌توان به آهن، روی، مس، منگنز، کبالت و مولیبدن اشاره نمود. اما درصورتی‌که همین فلزات در غلظت‌های بالا وارد آب شوند، اثرات بازدارنده داشته و به ‌صورت مواد سمی ظاهر می‌شوند. برخی فلزات سنگین حتی در صورت وجود غلظت‌های کم نیز به‌عنوان عوامل سمی شناخته می‌شوند. از جمله این فلزات سمی می‌توان به سرب، جیوه، کادمیم، کروم و آرسنیک اشاره کرد.

  استاندارد ملی به شماره استاندارد ۱۰۵۳، مرجعی برای بررسی استاندارد فلزات سنگین در آب می‌باشد. بنابراین اهمیت فلزات سنگین در آب و تبعاتی که این موضوع می‌تواند به وجود بیاورد، از جمله مهم‌ترین مسائلی است که باید آن را بررسی نمود.

  ویدئویی که برایتان آماده کرده‌ایم، به‌ منظور آشنایی بیشتر شما با آزمون فلزات سنگین تهیه شده‌است:

  در جدول زیر می‌توانید اسامی فلزات سنگینی که مقادیر آن‌ها در آب نیاز به اندازه‌گیری دارد مشاهده کنید:

  آنتیموان Antimony منگنز Manganese
  آرسنیک Arsenic نیکل Nickle
  باریم Barium سرب Lead
  کادمیوم Cadmium سلنیوم Selenium
  کروم chrome روی zinc
  مس copper آلومینیوم Aluminum
  آهن Iron مولیبدن Molybdenum
  جیوه Mercury وانادیم Vanadium

  اندازه‌گیری فلزات سنگین در آب

  فلزات سنگین در خوراک دام و طیور

  بی‌شک یکی از اصلی‌ترین مسائلی که هنگام پرورش دام، طیور و آبزیان باید مورد توجه و بررسی واقع شود، مسئله تغذیه آن‌هاست. استفاده از غذای سالم یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های انسان امروزی است. از جمله مسائل مهم در زمینه آلودگی مواد غذایی، وجود فلزات سنگین در خوراک دام، طیور و آبزیان می‌باشد. این ‌موضوع به ‌علت ورود غیرمستقیم خوراک دام، طیور و آبزیان به زنجیره غذایی انسان است.

  اگر در خوراک این موجودات فلزات سنگین وجود داشته باشد، به‌ مرور زمان مسئله تجمع این فلزات در بافت زنده پدید می‌آید. بنابراین باید فلزاتی مانند موارد ذکر شده در جدول زیر، حتماً مورد اندازه‌گیری و بررسی قرار گیرد:

  جیوه Mercury کادمیوم Cadmium
  آرسنیک Arsenic سرب Lead

   

  از جمله فعالیت‌های آزمایشگاه تشخیص دامپزشکی انوشه، به ‌عنوان زیرمجموعه شرکت رسوب آب و همچنین با همکاری سازمان دامپزشکی تهران، اندازه‌گیری فلزات سنگین در خوراک دام و کنترل کیفی آن است. این آزمایشگاه با تحلیل‌ و اندازه‌گیری‌های خود می‌تواند به کارخانه‌ها و شرکت‌های خوراک دام در سرتاسر کشور یاری برساند.

  اندازه‌گیری فلزات سنگین در آب

  در آزمایشگاه رسوب آب، با چه دستگاهی فلزات سنگین موجود در آب و خوراک دام، طیور و آبزیان را اندازه‌گیری می‌کنند؟

  اندازه‌گیری دقیق فلزات سنگین موجود در آب و خوراک دام و طیور، از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این ‌بین استفاده از دستگاه جذب اتمی جهت تجزیه فلزات سنگین موجود بسیار مهم است.

  یکی از ایده‌آل‌ترین روش‌ها برای آزمایش فلزات سنگین موجود در آب و همچنین خوراک دام، طیور و آبزیان، استفاده از دستگاه جذب اتمی همراه با کوره است. دقت این دستگاه از جمله مسائلی است که باعث شده استفاده از آن بیش از پیش محبوبیت پیدا کند. به ‌همین دلیل آزمایشگاه رسوب آب نیز از دستگاه جذب اتمی کوره به‌ منظور اندازه‌گیری هرچه دقیق‌تر میزان فلزات سنگین موجود در آب استفاده می‌کند.

  عمل مداخله چیست؟

  این امکان وجود دارد که داخل نمونه، مواد شیمیایی دیگری نیز علاوه ‌بر فلزات سنگین وجود داشته باشد. این‌ موضوع باعث به وجود آمدن دخالت‌هایی در فرآیند اندازه‌گیری این فلزات می‌شود. به ‌عبارت‌ دیگر این مواد شیمیایی باعث کاهش یا افزایش میزان فلزات سنگین می‌شوند. اضافه کردن برخی عوامل مداخله کننده و یا کنترل دما، ازجمله راه‌هایی است که باعث خنثی شدن اثرات مداخله کننده‌های شیمیایی در این آزمایش می‌شود.

  چنانچه خصوصیات فیزیکی محلول استاندارد و نمونه با یکدیگر تفاوت داشته باشد، عمل مداخله را انجام می‌دهیم. این عمل در سه صورت دیگر نیز انجام می شود:

  1. وجود مقادیر بالایی از نمک‌های غیرقابل‌حل یا اسید در نمونه
  2.  به کار بردن حلال‌های مختلف به‌ منظور آماده‌سازی نمونه
  3. تفاوت دمای محلول‌های استاندارد و نمونه با یکدیگر

  کوره:

  اولین روش تجزیه غیر شعله‌ای، کوره است. این دستگاه شامل دو قسمت اساسی است. اولین قسمت یک الکترود بوده که محل قرارگیری نمونه نیز هست. قسمت دوم یک لوله گرافیتی در نظر گرفته‌ شده است. این لوله توسط یک مقاومت گرم می‌شود. بنابراین این قسمت همواره در درجه‌ حرارت بالایی نگه‌ داشته می‌شود.

  اکنون شما را با سه مرحله این کار آشنا می‌کنیم. این مراحل شامل خشک کردن، خاکستر شدن و اتمی کردن می‌باشد.

  الف) مرحله خشک کردن:

  در این مرحله ابتدا دمای کوره را از نقطه جوش حلال کمی بالاتر قرار می‌دهیم. بر اثر این عمل حلال از محلول نمونه تبخیر می‌شود. به‌ طور معمول برای اندازه‌گیری فلزات سنگین، کوره را برای مدت ۳۰ ثانیه در دمای ۱۱۰ درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهند. این‌ موضوع مهم است که برای جلوگیری از پخش شدن، باید در مرحله خشک کردن دما را در حد پایینی نگاه داشت. پس ‌از انجام این مرحله، نمونه به ‌صورت جامد قابل ‌مشاهده می‌باشد.

  ب) مرحله خاکستر شدن:

  در این مرحله جریان منبع ثانویه افزایش می‌یابد. این کار برای خاکستر کردن نمونه صورت می‌گیرد. البته دمای کوره را باید با توجه به نوع نمونه یعنی آب، خوراک دام، خوراک طیور یا هر ماده غذایی دیگر تنظیم نمود.

  ج) مرحله اتمی کردن:

  در این مرحله دما را به ‌اندازه ای افزایش می‌دهند که اتم‌های مجزای جزء، مورد تجزیه واقع شوند. دمای کوره طی پنج ثانیه به ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. در این مرحله از اندازه‌گیری فلزات سنگین موجود در نمونه، میزان جذب آن‌ها اندازه‌گیری می‌شود.

  اجزاء دستگاه جذب اتمی:

  دستگاه جذب اتمی که به‌ منظور اندازه‌گیری فلزات سنگین در آب و خوراک دام، طیور و آبزیان استفاده می‌شود، شامل چهار جزء می‌باشد:

  • منبع تابش
  • اتم ساز
  • تکفام کننده و شکاف
  • آشکارسازها فلزات سنگین در خوراک دام، طیور و آبزیان

  لامپ کاتد توخالی

  در ابتدا باید بدانید برای اندازه‌گیری هر فلز سنگین، لامپ کاتد توخالی مخصوصی وجود دارد. این لامپ شامل یک استوانه شیشه‌ای، یک آند و یک کاتد است.

  کاتد این لامپ از فلز سنگین مورد نظر ساخته می‌شود. همچنین شکل آن به ‌صورت سیلندری با قطر ۳ الی ۵ میلی‌متر است. آند نیز معمولاً به شکل یک سیم باریک از جنس تنگستن و… ساخته می‌شود.

  آزمایشگاه رسوب آب پس از سال ها تجربه و پژوهش، تجربیات فراوانی در زمینه اندازه‌گیری فلزات سنگین در آب و فلزات سنگین در خوراک دام، طیور و آبزیان کسب کرده است. این آزمایشگاه می‌تواند با استفاده از دانش و تجربیات ارزشمند خود، به تولیدکنندگان آب آشامیدنی بسته‌بندی‌شده و خوراک دام، طیور و آبزیان، خدمات کاملی ارائه دهد. بی‌شک خدمات ارائه شده به این شرکت‌ها و تولیدکنندگان، در جهت ارائه محصولاتی با کیفیت بالاتر است.

شركت شيميايى تحقیقاتی رسوب آب با بيش از سه دهه تجربه در زمينه سيستم هاى تصفيه آب و فاضلاب، همگام با رشد روز افزون صنعت در كشور عزيزمان ايران و با رویکرد استفاده صحيح از منابع آب کشور به عنوان سرمايه ملى با استعانت از خداوند متعال و بهره گرفتن از متخصصين مجرب و احداث كارخانه تولیدی با اخذ پروانه بهره بردارى و دريافت گواهينامه ISO ،اقدام به توليد سیستم هاى تصفيه آب به روش اسمز معكوس و نانو فيلتراسيون و مواد شيميايى مرتبط با این دستگاه ها نموده است.

تهران - خیابان بهار شمالی – پلاک ۲۱۹ - واحد ۲
021 - 77655035-6 | 021 - 77646102-4

فرم تماس

سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم :)