اندازه گیری فلزات سنگین در آب و اندازه گیری فلزات سنگین در خوراک دام، طیور و آبزیان (بروزرسانی ۲۰۲۱)

  اهمیت اندازه گیری فلزات سنگین در آب و اندازه گیری فلزات سنگین در خوراک دام، طیور و آبزیان

  فلزات سنگین چیست؟ آیا از مضرات فلزات سنگین اطلاع دارید؟ آیا می دانید بدلیل فعالیت صنایع و ورود مستقیم پساب آن ها به رودخانه ها و چاه های جذبی سبب آلودگی آب با فلزات سنگین می شود ؟ آیا می دانید وجود فلزات سنگین در خوراک دام و طیور و آبزیان به طور غیر مستقیم سلامت انسان را به خطر می اندازد؟ آیا از مضرات فلزات سنگین اطلاع دارید؟

  امروزه حضور فلزات سنگین در آب بطور مستقیم و حضور فلزات سنگین در خوراک دام و طیور و آبزیان به طور غیر مستقیم وارد زنجیره غذایی انسان می گردد که مسئله بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد. زیرا حضور فلزات سنگین در آب و وجود فلزات سنگین در خوراک دام و طیور و آبزیان خطرات بسیاری بر سلامت انسان دارد. بنابراین اندازه گیری مقدار فلزات سنگین در آب و وجود فلزات سنگین در خوراک دام و طیور و آبزیان بسیار مهم است .

  فلزات سنگین آب

  فلزات سنگین در آب

  فلزات سنگین از عناصری هستند که به وفور در پوسته زمین یافت می شوند و طی فرآیندهای صنعتی مختلف و از طریق مواد زائد صنعتی وارد محیط زیست می گردد. بسیاری از این فلزات سنگین در آب، سمی و خطرناک بوده و ضمن ورود به زنجیره غذایی و تجمع در بافت های زنده می توانند مخاطرات گسترده ای را بر سلامت انسان داشته باشند. بنابراین اثرات فلزات سنگین برسلامتی انسان بسیار مهم می باشد.فلزات سنگین در آب مانند مس، آهن، منگنز، روی، کبالت و مولیبدن فلزات سنگین ضروری برای موجودات هستند و در غلظت های کم، ارزش غذایی دارند. اما همین فلزات سنگین در آب در غلظت های بالا می توانند اثرات بازدارنده و نهایتاً اثرات سمی خود را ظاهر نمایند. برخی فلزات سنگین در آب نظیر کادمیوم، جیوه، سرب، آرسنیک، و کروم در غلظت های کم نیز برای موجودات زنده به عنوان عوامل سمی شناخته شده اند. در ایران استاندارد فلزات سنگین در آب مطابق با استاندارد ملی به شماره استاندارد ۱۰۵۳مورد بررسی قرار می گیرد و همچنین حد مجاز فلزات سنگین در آب آشامیدنی در مقاله “همه چیز درباره آزمایشگاه آب” به طور مفصل توضیح داده شده است. بنابراین اهمیت فلزات سنگین در آب بسیار بالا می باشد.جهت آشنایی بیشتر شما همراهان عزیز با آزمون فلزات سنگین، ویدئویی آماده کردیم که می توانید در ادامه مشاهده کنید:

  اسامی فلزات سنگین در آب که باید مقدار آن ها مشخص گردد عبارتست از :

  آنتیموان Antimony منگنز Manganese
  آرسنیک Arsenic نیکل Nickle
  باریم Barium سرب Lead
  کادمیوم Cadmium سلنیوم Selenium
  کروم chrome روی zinc
  مس copper آلومینیوم Aluminum
  آهن Iron مولیبدن Molybdenum
  جیوه Mercury وانادیم Vanadium

  فلزات سنگین دام و طیور

  فلزات سنگین در خوراک دام و طیور

  یکی از مهم ترین مواردی که باید در پرورش دام و طیور و آبزیان مورد توجه قرار می گیرد تغذیه آن هاست. امروزه استفاده از غذای سالم مورد اهمیت می باشد، یکی از عوامل آلودگی مواد غذایی حضور فلزات سنگین در خوراک دام و طیور و آبزیان است. خوراک دام و طیور و آبزیان به طور غیر مستقیم وارد زنجیره غذایی انسان می گردد و اگر فلزات سنگین در خوراک دام و طیور و آبزیان حضور داشته باشد، در گذر زمان سبب تجمع فلزات سنگین در بافت زنده می شود و وارد زنجیره غذایی انسان می شود. از این رو آنالیز فلزات سنگین در خوراک دام و طیور و فلزات سنگین عبارتست از :

  جیوه Mercury کادمیوم Cadmium
  آرسنیک Arsenic سرب Lead

   

  آزمایشگاه تشخیص دامپزشکی انوشه زیر مجموعه شرکت رسوب آب و همکار سازمان دامپزشکی تهران افتخار دارد در زمینه اندازه گیری فلزات سنگین در خوراک دام و کنترل کیفی خوراک دام و طیور در خدمت کارخانه های خوراک دام و شرکت های خوراک دام در سراسر کشور باشد.

  اتمیک ابزورپشن

  دستگاه اندازه گیری فلزات سنگین در آب و فلزات سنگین در خوراک دام در آزمایشگاه رسوب آب چیست ؟

  کاربرد دستگاه جذب اتمی جهت تجزیه فلزات سنگین در آب و فلزات سنگین در خوراک دام و طیور، مواد غذایی اهمیت روزافزونی پیدا کرده است. دقت دستگاه جذب اتمی همراه با استفاده از کوره، آن را روشی ایده آل برای آزمایش فلزات سنگین در خوراک دام و طیور، آبزیان و فلزات سنگین آب قرار داده است. از این رو آزمایشگاه رسوب آب جهت اندازه گیری فلزات سنگین از دستگاه جذب اتمی کوره استفاده می کند و جهت آشنایی شما همراهان عزیز یک ویدیو اندازه گیری فلز کادمیوم آماده کرده ایم که به اتفاق مشاهده می کنیم :

  مزاحمت ها:

  چنانچه مواد شیمیایی مختلف دیگری در داخل نمونه باشد، ممکن است در فرآیند اندازه گیری فلزات سنگین در خوراک دام و طیور، آبزیان و فلزات سنگین در آب دخالت نمایند. این مواد شیمیایی قادرند میزان فلزات سنگین موردنظر را کاهش یا افزایش دهند. با کنترل دما یا اضافه کردن بعضی عوامل مداخله کننده افزودنی که با ماده شیمیایی مداخله کننده وارد واکنش شوند می توان اثرات مداخله کننده شیمیایی در اندازه گیری فلزات سنگین در آب و فلزات سنگین در خوراک در دام و طیور، آبزیان را به حداقل رسانید.

  در صورتیکه خصوصیات فیزیکی نمونه و محلول استاندارد با هم فرق نماید، عمل مداخله انجام می گیرد. در صورتی که نمونه حاوی مقدار بالایی از نمک های غیرقابل حل یا اسید باشد و نیز در شرایطی که حلال های مختلف برای آماده سازی نمونه و محلول استاندارد بکار برده شود و یا وقتی که دمای محلول های استاندارد و نمونه با هم تفاوت داشته باشد، این حالت میتواند رخ دهد.

  کوره:

  کوره اولین روش تجزیه غیر شعله ای است، دستگاه از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول الکترودی است که نمونه در آن قرار می گیرد. قسمت دوم یک لوله گرافیتی است که بوسیله یک مقاومت الکتریکی گرم شده و در یک درجه حرارت بالا نگهداشته می شود.

  مراحل کار:

  الف) خشک کردن

  ب) مرحله خاکستر شدن

  ج) مرحله اتمی کردن

  الف) خشک کردن:

  در این مرحله از اندازه گیری فلزات سنگین در آب و فلزات سنگین در خوراک در دام، طیور و آبزیان با قرار دادن دمای کوره کمی بالاتر از نقطه جوش حلال، تبخیر حلال از محلول نمونه انجام می شود. معمولاً برای اندازه گیری فلزات سنگین در خوراک در دام، طیور و آبزیان و فلزات سنگین در آب، کوره به مدت ۳۰ ثانیه در دمای۱۱۰ درجه سانتی گراد قرار می گیرد و در مرحله خشک کردن برای جلوگیری از پخش شدن باید دما در حد کاملاً پایینی نگه داشته شود. پس از انجام این مرحله نمونه به صورت جامد باقی می ماند.

  ب) مرحله خاکستر شدن:

  در مرحله خاکستر شدن در فرآیند اندازه گیری فلزات سنگین در خوراک در دام و طیور و آبزیان و فلزات سنگین در آب، ، جریان منبع ثانویه مقداری افزایش می یابد که دمای کوره بسته به نوع نمونه آب، خوراک دام، خوراک طیور یا هر ماده غذایی بصورت خاکستر در می آید.

  ج) مرحله اتمی کردن:

  دراین مرحله دما به حدی افزایش می یابد که اتم های مجزای جزء، مورد تجزیه تشکیل شوند. دمای کوره در این مرحله از اندازه گیری فلزات سنگین در طی ۵ ثانیه به ۳۰۰۰-۲۰۰۰ درجه سانتی گراد می رسد. در مرحله اتمی کردن میزان جذب فلزات سنگین در خوراک دام، خوراک طیور و جذب فلزات سنگین آب اندازه گیری می شود.

  اجزاء دستگاه جذب اتمی:

  اجزاء اصلی دستگاه جذب اتمی جهت اندازه گیری فلزات سنگین در آب و فلزات سنگین در خوراک در دام وطیور و آبزیان عبارتست از:

  • منبع تابش
  • اتم ساز
  • تکفام کننده و شکاف
  • آشکارسازها

  لامپ هالوکاتد

  لامپ کاتد توخالی

  برای اندازه گیری هر فلز سنگین از لامپ کاتد توخالی اختصاصی استفاده می شود. این لامپ از یک استوانه شیشه ای یک آند و یک کاتد تشکیل شده است. کاتد به شکل یک سیلندر از فلز سنگین موردنظر ساخته شده یا از آن پر شده است که قطر آن mm5-3 است. آند به شکل یک سیم باریک از جنس تنگستن و … است.

  آزمایشگاه رسوب آب با کادری مجرب در زمینه اندازه گیری فلزات سنگین در آب، خوراک دام و طیور و مواد غذایی در خدمت تولید کنندگان آب آشامیدنی بسته بندی شده، آب معدنی بسته بندی شده و تولیدکنندگان خوراک دام و طیور و آبزیان در جهت ارائه محصولات با کیفیت می باشد.

شركت شيميايى تحقیقاتی رسوب آب با بيش از سه دهه تجربه در زمينه سيستم هاى تصفيه آب و فاضلاب، همگام با رشد روز افزون صنعت در كشور عزيزمان ايران و با رویکرد استفاده صحيح از منابع آب کشور به عنوان سرمايه ملى با استعانت از خداوند متعال و بهره گرفتن از متخصصين مجرب و احداث كارخانه تولیدی با اخذ پروانه بهره بردارى و دريافت گواهينامه ISO ،اقدام به توليد سیستم هاى تصفيه آب به روش اسمز معكوس و نانو فيلتراسيون و مواد شيميايى مرتبط با این دستگاه ها نموده است.

تهران - خیابان بهار شمالی – پلاک ۲۱۹ - واحد ۲
021 - 77655035-6 | 021 - 77646102-4

فرم تماس

سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم :)