حذف آرسنیک از آب آشامیدنی با استفاده از فن آوری اسمز معکوس

    آلودگی ارسنیک در آب آشامیدنی باعث اثرات زیان آور در سلامت انسان می گردد . هدف از این پژوهش ، ارزیابی کارآیی فرآیند اسمز معکوس ( آب شیرین کن برای حذف ارسنیک در آب آشامیدنی ، می باشد .

    این پژوهش براساس داده های آزمایشگاهی و از نوع مطالعات تجربی بوده است . پژوهش در یک پایلوت غشایی اسمز معکوس ( آب شیرین کن ) از جنس پلی آمید با مدول مارپیچی مدل TE 2521 ساخت شرکت CSM کره انجام گرفته است . پس از آماده سازی محلول ارسنات سدیم در آزمایشگاه ، عملکرد سیستم اسمز معکوس در حذف آرسنیک ، بررسی می شود . تاثیر تغییرات فشار ، PH و دماهای مختلف با غلظت ورودی ۰٫۲ میلی گرم در لیتر و سپس در غلظت های مختلف روی کارایی حذف ارسنیک مورد ارزیابی قرار می گیرد . در هر حالت میزان فلاکس عبوری ( جریان عبوری در واحد سطح ) از غشا اندازه گرفته می شود . اندازه گیری مقدار ارسنیک به روش نقره دی اتیل دی تیو کاربامات انجام می پذیرد و درصد حذف آن تعیین می گردد .

    نتایج حاصل نمایان گر شرایط بهینه عملکرد سیستم در فشار حدود ۱۹۰ پوند بر اینچ مربع ، غلظت در محدوده ۰٫۲ تا ۰٫۵ میلی گرم در لیتر ، دما در محدوده ی ۲۵ الی ۳۰ درجه ی سانتی گراد و PH در محدوده ۶ تا ۸ می باشد . غلظت ارسنیک در آب ورودی غشا ، تاثیر چندانی در عملکرد سیستم و راندمان آن ندارد . افزایش دما موجب بهبود عملکرد سیستم و افزایش نسبی در راندمان آن می شود . PH محلول ورودی تاثیر چندانی در فلاکس و عملکرد هیدرولیکی ندارد اما راندمان حذف در PH  های پایین به علت شکل یون های آرسنات موجود نسبتا کم می گردد .

    منبع : پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

شركت شيميايى تحقیقاتی رسوب آب با بيش از سه دهه تجربه در زمينه سيستم هاى تصفيه آب و فاضلاب، همگام با رشد روز افزون صنعت در كشور عزيزمان ايران و با رویکرد استفاده صحيح از منابع آب کشور به عنوان سرمايه ملى با استعانت از خداوند متعال و بهره گرفتن از متخصصين مجرب و احداث كارخانه تولیدی با اخذ پروانه بهره بردارى و دريافت گواهينامه ISO ،اقدام به توليد سیستم هاى تصفيه آب به روش اسمز معكوس و نانو فيلتراسيون و مواد شيميايى مرتبط با این دستگاه ها نموده است.

تهران - خیابان بهار شمالی – پلاک ۲۱۹ - واحد ۲
021 - 77655035-6 | 021 - 77646102-4

فرم تماس

سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم :)