آزمایش آب برچه اساسی انجام می شود؟(آخرین ویرایش۲۰۲۱)

  آزمایش آب برچه اساسی انجام می شود؟

  آزمایش آب برچه اساسی انجام می شود؟ و چرا انجام آزمایش آب اهمیت دارد؟ و ضرورت انجام کنترل کیفیت آب چیست ؟

  طی سال های اخیر وارد نمودن فاضلاب های تصفیه نشده به محیط زیست موجب آلودگی این محیط شده که خطرهای مستقیمی برای بهداشت و سلامت مردم دارد. از طرفی سازمان جهانی بهداشت تاکید بر استفاده از آب هایی با کیفیت خاص دارد. از این رو امروزه آزمایش های آب و فاضلاب و آزمایش میکروبی آب بسیار متداول می باشد.

  به طور کلی آب ها به ۳ دسته تقسیم می شوند:

  • آب آشامیدنی
  • آب صنعتی
  • آب کشاورزی

  استاندارد هر یک از این ۳ دسته برای انجام آزمایش آب متفاوت می باشد. به همین علت در هنگام پذیرش نمونه آب در آزمایشگاه آب باید نوع آب مشخص گردد که مطابق با آن استاندارد، آب موردنظر تست گردد. در ادامه ویدیویی از برخی پارامترهای آزمایش آب تهیه کرده ایم که به اتفاق مشاهده می کنیم.

  آب آشامیدنی

  آب آشامیدنی

  نتایج آزمایش آب آشامیدنی باید به گونه ای باشد که از نظر ویژگی های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی، مصرف آن جهت آشامیدن عارضه سوئی در کوتاه مدت یا دراز مدت برای سلامت انسان ایجاد نکند، که به طور مفصل در مقاله ” همه چیز درباره آزمایشگاه آب“به آن پرداخته ایم. آنالیز آب آشامیدنی باید مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۱۰۵۳ و ۱۰۱۱ انجام می گیرد. کیفیت آب آشامیدنی توسط راهنمایی متغیرهای WHO تعریف شده اند.

  در آزمایشگاه رسوب آب همکار سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان دامپزشکی و دارنده گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ آزمایشات آب معدنی و آب آشامیدنی بسته بندی شده و همچنین آزمایش آب مصرفی مطابق با استاندارد های روز دنیا انجام می پذیرد و از آنجا که این آزمایشگاه معتمد سازمان های فوق می باشد، می تواند نیاز واحدهای تولیدی آب آشامیدنی بسته بندی شده و آب معدنی بسته بندی شده جهت انجام آزمایش آب های تولیدی مرتفع سازد.

  آب صنعتی

  آب صنعتی

  استاندارد آزمایش آب صنعتی متناسب با هر صنعت تهیه می گردد. به طوری که آزمایشگاه آب و فاضلاب رسوب آب با توجه به زمینه کاری صنعت از قبیل صنایع فولاد، آبکاری، نساجی، شیمیایی، نیروگاه ها، داروسازی ، آرایشی و بهداشتی و … استاندارد آن را تهیه نموده و آنالیز آب صنعت را انجام می دهد.

  آب کشاورزی

  آب کشاورزی

  کیفیت آب قابل بهره برداری برای کشاورزی اساساً بر روی مقدار محصول، حاصلخیزی و محافظت محیط زیست تأثیر دارد. بزرگترین مشکل تجمع نمک و شوری در محصولات کشاورزی، توسط نمک حمل شده در آب کشاورزی بصورت مستقیم می باشد. از این رو آزمایش آب و خاک کشاورزی جهت تولید محصول با کیفیت امری مهم و اساسی است. آزمایشگاه آنالیز آب (زیر مجموعه شرکت رسوب آب) در زمینه انجام آزمایش آب کشاورزی و تفسیر آزمایش آب کشاورزی می تواند شما را یاری رساند. همچنین هزینه آزمایش آب در این آزمایشگاه آب مطابق با تعرفه سازمان های دولتی می باشد.

  به طور کلی در آزمایش آب چه پارامترهایی باید اندازه گیری شود؟

  • پارامترهای فیزیکی و شیمیایی
  • فلزات سنگین
  • آنیون ها و کاتیون ها
  • پارامترهای میکروبیولوژی
  • مواد آلی

  که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم:

  پارامترهای فیزیکی، شیمیایی متداول آب:

  به طور کلی برای دسته بندی آب در یکی از گروه های آب آشامیدنی، آب صنعتی و یا آب کشاورزی باید میزان پارامترهای عمومی مشخص گردد که عبارتست از :

  • کدورت آب:

  در آب، جامدات بسیار ریزی هستند که به وسیله چشم غیر مسلح دیده نمی شود که علت پیدایش این ذرات در آب می تواند فعالیت های بیولوژیکی میکروارگانیسم ها یا فعالیت های کشاورزی و صنعتی باشد. از این رو کدورت در آزمایش آب، فاکتور مهمی تلقی می گردد.

  کدورت آب

  • رنگ آب:

  معمولاً آب هایی که از مناطق باتلاقی سرچشمه می گیرند دارای رنگ هستند که برای مصارف صنعتی و آشامیدنی مناسب نیست و نیاز به تصفیه دارد و همچنین مواد معدنی مانند مس، نیکل، آهن و … می تواند به آب رنگ بدهد. همچنین در آزمایش آب فاکتورهای رنگ و کدورت برای حیات آبزیان نقش بسزایی دارد.

  • طعم آب:

  معمولاً برای اندازه گیری طعم آب واحد و محلول مقایسه ای وجود ندارد و تقریباً ذائقه مصرف کننده تعیین کننده است. منتهی علت آن وجود مواد آلی منشاء جلبکی است.

  • هدایت الکتریکی آب:

  کیفیت شیمیایی آب در آزمایشگاه آب به وسیله هدایت الکتریکی اندازه گیری می شود.

  • سختی آب:

  در آزمایش آب، کلسیم و منیزیم به عنوان سختی آب تلقی می شوند. سختی موجود در آب، باعث نگرانی مصرف کنندگان خانگی و صنعتی است. سختی آب می تواند از محلول خارج شود و در شیرها، خروجی ها و مخازن صنعتی رسوب باقی بگذارد.

  • pH آب :

  اندازه گیری pH برای آزمایش آب بسیار مهم است چون به شدت، حلالیت تعدادی از نمک های کم محلول را تحت تأثیر قرار می دهد. pH آب خاصیت اسیدی یا قلیایی بودن آن را نشان می دهد. همانگونه که در تصویر روبه رو مشاهده می کنید، رنگ کاغذ pH بیانگر اسیدی، بازی یا خنثی بودن نمونه آب را نشان می دهد.

  pH

  •   TDS آب :

  در آزمایشگاه آب اندازه گیری مقدار کل غلظت آنیون ها و کاتیون ها بصورت وزنی است. نمک های محلول در آب معمولاً بصورت کاتیون ها یا آنیون ها هستند.

   آب TDS

  • TSS آب :

  مواد معلق موادی هستند که در آب حل نشده و به صورت معلق باقی می مانند. این مواد کم کم در سطح یا ته ظرف حاوی آب جمع می شوند. از میان مواد معلق می توان به باکتری ها، گل و لای، روغن، جلبک ها و موجودات ریز زنده می توان اشاره کرد.

  بطور کلی پارامترهای عمومی برای انجام آزمایش آب به شرح زیر می باشد :

  کدورت Turbidity پی اچ pH
  سختی Hardness اکسیژن محلول Dissolved Oxygen
  رنگ Color کل مواد محلول Total Dissolved Solid
  دما Temperature کل مواد معلق Total Suspended Solid

  اندازه گیری فلزات سنگین در آب :

  حضور فلزات سنگین در آب لزوماً به دلیل فعالیت بشر نیست. اما معمولاً فعالیت های صنعتی سبب آلودگی آب های سطحی و زیرزمینی به فلزات سنگین می گردد. در آزمایش آب های صنعتی باید فلزات سنگینی که در آن صنعت استفاده می شود تست گردد و سپس آب تولیدی صنعت پس از تصفیه در جهت مصارف کشاورزی وارد محیط زیست گردد. فلزات سنگین همچون مس، آهن، منگنز و روی می تواند در غلظت های بالا برای بشر مسمومیت ایجاد نماید. جهت آشنایی بیشتر شما همراهان عزیز با آزمون فلزات سنگین، ویدئویی آماده کردیم که می توانید در ادامه مشاهده کنید:

   

  فلزات سنگین مهمی که باید در آزمایش آب تست گردد عبارت است از :

  آنتیموان Antimony منگنز Manganese
  آرسنیک Arsenic نیکل Nickle
  باریم Barium سرب Lead
  کادمیوم Cadmium سلنیوم Selenium
  کروم chrome روی zinc
  مس copper آلومینیوم Aluminum
  آهن Iron مولیبدن Molybdenum
  جیوه Mercury وانادیم Vanadium

  آنیون ها و کاتیون ها :

  نمک ها پس از حل شدن در آب بصورت کاتیون ها (سدیم، کلسیم، منیزیم) و آنیون ها (کلرید، سولفات، نیترات، فسفات، کربنات، بی کربنات، هیدروکسید) در می آیند. غلظت بالای آنیون و کاتیون ها در آب سبب مشکلاتی در مصارف خانگی، صنعتی و کشاوزی می شود که نیاز به روش های تصفیه آب از جمله اسمزمعکوس و… دارد.

  آنیون ها :

  مزه گس آب مربوط به آهن و آلومینیوم محلول در آب است. همچنین ورود آلودگی تازه به آب یا تجزیه بی هوازی سبب افزایش غلظت آمونیاک می شود که برای حیات ماهی ها اثر سوء دارد. میزان بالای نیتریت در آب باعث واکنش نیتریت با هموگلوبین خون می گردد و هموگلوبین خون قادر به اکسیژن رسانی به بافت ها و سلول ها نمی باشد، بهمین دلیل آزمایشگاه رسوب آب در ویدیویی مقدار نیتریت آب شهر تهران را جهت رفع نگرانی ها ااندازه گیری کرده است که با هم مشاهده می کنیم :

  آنیون های مهمی که باید در آزمایش آب اندازه گیری شود عبارتند از:

  نیترات Nitrate فسفات Phosphate
  نیتریت Nitrite سیانید Cyanide
  سولفات Sulfate بروماید Bromide
  کلراید Chloride کربنات Carbonate
  سولفیت Sulfite بی کربنات Bicarbonate
  سولفید Sulfide فلوراید Fluoride
  فسفرکل Total Phosphor یدید Iodide

  کاتیون ها:

  اگر سختی آب بالا باشد بدلیل حضور مقدار بالای کلسیم و منیزیم می باشد. مقدار زیاد منیزیم درآب سبب تلخی آب می شود. همچنین سختی رابطه مستقیم با کربنات ها و بی کربنات ها دارد. سختی بالای آب باعث تشکیل رسوب درتجهیزات صنعتی و متضرر شدن صاحبان صنایع می گردد.  از این رو آزمایش آب جهت تعیین میزان غلظت آنیونها و کاتیون ها امری بسیار مهم است. کاتیون های رایج در آزمایش آب به شرح زیر می باشد :

  سدیم Sodium
  پتاسیم Potassium
  کلسیم Calcium
  منیزیم Magnesium
  آمونیوم Ammonium

   

  میکروبیولوژی:

  بیماری های عفونی در ارتباط با باکتری ها، ویروس ها و میکروارگانیسم ها از شایع ترین و گسترده ترین مخاطرات بهداشتی آب های آشامیدنی آلوده محسوب می شوند. این عوامل عمدتاً از طریق فضولات انسان و حیوان بویژه مدفوع، وارد محیط زیست از جمله منابع آب می شوند. استفاده از این آب ها به منظور آشامیدن و تهیه غذا یا تماس با آن سبب بروز بیماری می شود. از این رو آزمایش میکروبی آب در آزمایشگاه آب جهت بررسی کیفیت آب از نظر میکروبی بسیار مهم می باشد. یکی از روش های آزمایش میکروبی، آزمون MPN در آزمایش آب است. از این رو تست هایی مثل کل کلیفرم ها، کلیفرم گوارشی، سودوموناس، سالمونلا، باکتری های هتروتروف، اشرشیاکلی، تخم انگل، باکتری های احیاکننده سولفیت در آزمایش آب اهمیت بالایی دارد.

   

  کل کلیفرم ها Total Coliform کلیفرم گوارشی Fecal Coliform
  سودوموناس Pseudomonas سالمونلا Salmonella
  باکتری های هنروتروف HPC اشرشیاکلی Escherichia Coli
  تخم انگل Nematode باکتری های احیاکننده سولفیت SRB

   

  مواد آلی:

  بعضی از مواد آلی ذرات کلوئیدی، اما بیشتر آن ها بصورت محلول هستند. مواد آلی ممکن است باعث ایجاد بو، رنگ، وطعم نامطبوع در آب شوند. از این رو در آزمایش آب، اندازه گیری مواد آلی بسیار مهم می باشد. به خاطر تنوع زیاد مواد آلی و نیاز به آزمایش های آب طولانی و پرهزینه، روش معمول این است که ناخالصی های آلی را با چند آزمون شاخص گزارش شود. این آزمایش های شاخص در عین سهولت و ارزانی، نشانه های خوبی از آلودگی آب به مواد آلی هستند. اندازه گیری اکسیژن خواهی زیست شیمیایی  (BOD)، اکسیژن خواهی شیمیایی (COD)، DO و اندازه گیری کل کربن آلی (TOC) برای بدست آوردن مقدار مواد آلی موجود در آب به کار می روند.

  تری هالومتان ها THMS
  مواد هیدروکربنی حلقوی Compound Polycyclic Aromatic
  مواد آلی فرار Compound Volatile Organic
  ترکیبات کلرینه شده PCBs
  مواد آلی نیمه فرار Semi Volatile Organic Compound
  کل هیدروکربن های نفتی Total Petroleum Hydrocarbons

   

  آزمایشگاه رسوب آب همکار سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان دامپزشکی و دارنده گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ افتخار دارد خدمات زیر را به صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی ارائه دهد.

  آزمایش آب های آشامیدینی بسته بندی شده و آب های معدنی بسته بندی شده

  آزمایش آب آشامیدنی و آب شرب شهری

  – آزمایش آب مورد استفاده در گاوداری، مرغداری و کشتارگاه ها

  – آزمایش آب و خاک کشاورزی، گلخانه ها

  – نمونه برداری دوره ای از سیستم تصفیه آب مانند سیستم اسمز معکوس، نانوفیلتراسیون و… جهت بررسی کارایی سیستم

  – آزمایش آب بیمارستان ها و مراکز درمانی

  آزمایش آب های صنعتی

  آزمایش پساب های صنعتی جهت ارائه به سازمان حفاظت محیط زیست در قالب خوداظهاری

شركت شيميايى تحقیقاتی رسوب آب با بيش از سه دهه تجربه در زمينه سيستم هاى تصفيه آب و فاضلاب، همگام با رشد روز افزون صنعت در كشور عزيزمان ايران و با رویکرد استفاده صحيح از منابع آب کشور به عنوان سرمايه ملى با استعانت از خداوند متعال و بهره گرفتن از متخصصين مجرب و احداث كارخانه تولیدی با اخذ پروانه بهره بردارى و دريافت گواهينامه ISO ،اقدام به توليد سیستم هاى تصفيه آب به روش اسمز معكوس و نانو فيلتراسيون و مواد شيميايى مرتبط با این دستگاه ها نموده است.

تهران - خیابان بهار شمالی – پلاک ۲۱۹ - واحد ۲
021 - 77655035-6 | 021 - 77646102-4

فرم تماس

سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم :)