آزمایشگاه آب و پارامترهای مهم آن (به روزرسانی ۲۰۲۱)

  یکی از مهم ترین مسائل در زمینه تعیین کیفیت آب، اطلاع از اهمیت پارامترهایی است که باید همواره در آزمایشگاه آب و فاضلاب مورد آزمایش قرا گیرند. همچنین شناخت و آگاهی از استانداردهای لازم در زمینه آزمایشگاه تشخیص آب، از جمله دیگر مسائل مهم در این زمینه است.

  دانستن این که ویژگی های آب مصرفی ما چه مقدار با استانداردهای موجود مطابقت دارد و یا اهمیت آزمایشگاه آبی که این ویژگی ها را بررسی می کند، از جمله مسائلی است که باید حتما از آن ها آگاه باشیم.

  مقاله حاضر به منظور پاسخ دادن به کلیه سوالات شما در زمینه انتخاب آزمایشگاه تشخیص آب و همچنین پارامترهای آزمایش آب آشامیدنی گردآوری شده است. با مطالعه این مقاله می توانید ضمن دریافت مشاوره از آزمایشگاه آب و پساب رسوب آب، در خصوص نمونه های ارسالی خود به صورت مطمئن تری تصمیم گیری نمایید. همچنین آزمایشگاه رسوب آب به منظور آشنایی بیشتر شما با دقت، مهارت و کیفیت این آزمایشگاه، ویدئویی را در نظر گرفته است. در ادامه می توانید این ویدئو را مشاهده کنید.

  آب آشامیدنی سالم چه ویژگی هایی دارد؟

  آب آشامیدنی سالم دارای ویژگی های آنالیز شده فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی در آزمایشگاه تشخیص آب است. نتیجه این بررسی ها باید به گونه ای باشد که مصرف این آب آشامیدنی در بلند مدت و یا کوتاه مدت، برای سلامتی انسان خطری به وجود نیاورد.

  معیار پذیرش ویژگی های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی آب آشامیدنی چه چیزهایی است؟

  کلیه ویژگی های فیزیکی و شیمیایی انجام شده در آزمایشگاه تشخیص آب آشامیدنی، باید بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره ۱۰۵۳ و همچنین ویژگی های بیولوژیکی آن بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره ۱۰۱۱ مورد سنجش قرار گیرد.

  آزمایشگاه آب و پساب رسوب آب، ضمن همکاری با سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان دامپزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست، آزمون های مربوط به آب آشامیدنی در نمونه های آب را به منظور تعیین ویژگی های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی آن ها انجام می دهد. این آزمایشگاه دارای گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ بوده و از سطح دانش بسیار بالایی برخوردار است.

  آزمایشگاه تشخیص آب

  چگونگی مطابقت آب مصرفی با استانداردهای ذکرشده

  کلیه ویژگی های گفته شده، که با استانداردهای ۱۰۵۳ و ۱۰۱۱ مطابقت دارند، باید در آزمایشگاه آب و فاضلاب بررسی شده و با حد مجاز تعریف شده در این استانداردها مقایسه شوند. چنانچه این مقادیر از حد مجاز تعیین شده بیشتر باشد، مصرف آب در کوتاه مدت یا درازمدت منجر به ایجاد عوارضی برای سلامتی انسان می شود.

  آزمایشگاه آب به عنوان زیرمجموعه شرکت رسوب آب، کلیه فاکتورهای آزمایش آب را با در نظر گرفتن استانداردهای روز دنیا و تحت نظر کادر مجرب خود در نظر گرفته و آن ها را تست می کند. در همین زمینه مقایسه پارامترهای آزمایش آب با حدود مجاز و همچنین اعلام آن ها به متقاضی، از جمله دیگر خدمات آزمایشگاه آب می باشد.

  آزمایش آب

  در صورت ناسالم بودن آب چه اقداماتی مورد نیاز است؟

  در صورت آزمایش آب در آزمایشگاه تشخیص آب و اعلام ناسالم بودن آن، بایستی از یکی از روش های استاندارد مانند اسمز معکوس و… به منظور کم کردن غلظت یون ها استفاده کرد. یکی دیگر از موارد، استفاده از سیستم UV یا کلرزنی است که منجر به حذف باکتری های بیماری زا می شود.

  آزمایشگاه آب و فاضلاب

  در استاندارد ۱۰۵۳، چه پارامترهایی مورد بررسی هستند؟

  به صورت کلی چهار مورد در آزمایشگاه آب مورد بررسی می شوند که در قسمت های بعد به این موارد پرداخته و آن ها را توضیح می دهیم.

  1. ویژگی های فیزیکی
  2. ویژگی های شیمیایی (آنیون و کاتیون ها)
  3. فلزات سنگین
  4. مواد آلی

  ویژگی های فیزیکی آب که نیاز به بررسی در آزمایشگاه آب دارند چه هستند؟

  کدورت: واحد این فاکتور، NTU بوده و مقدار آن باید کمتر از ۵ باشد. برای اندازه گیری میزان کدورت، از دستگاه کدورت سنج استفاده می شود.

  رنگ: واحد این فاکتور، pt/co  بوده و آن را به وسیله دستگاه اسپکتروفتومتر اندازه گیری می کنند. همچنین مقدار آن باید در این آزمایش، کمتر از ۱۵ باشد.

  PH: این پارامتر که به وسیله دستگاه PH متر اندازه گیری می شود، باید در حالت طبیعی بین ۶/۵ تا ۹ باشد.

  طبق استاندارد ۱۰۵۳، کدام آنیون و کاتیون ها باید در آزمایشگاه آب مورد آزمایش قرار گیرند؟

  در آزمایشگاه آب می توان برای اندازه گیری فاکتورهایی همچون منیزیم، کلسیم، کلرید و سختی، از روش تیتراسیون استفاده کرد. همچنین دیگر فاکتورها مانند سولفات، نیتریت، نیترات، فلوراید، هیدروژن سولفوره، آمونیاک و بورات نیز به وسیله دستگاه اسپکتروفتومتر و به روش نورسنجی قابل اندازه گیری است. همچنین سدیم را به وسیله دستگاه فلیم فتومتر اندازه گیری می کنند. در ادامه ویدئویی را که در خصوص تست مقدار نیتریت آب شهر تهران می باشد، مشاهده خواهیم کرد.

  حد مجاز آنیون و کاتیون های آب آشامیدنی بر طبق استاندارد ۱۰۵:

  ویژگی/شرح آزمون (میلی گرم درلیتر) حد استاندارد
  سختی کل برحسب کربنات کلسیم بیشینه ۵۰۰
  فلوراید بیشینه ۱/۵
  نیترات برحسب NO3 بیشینه ۵۰
  سولفات بیشینه۴۰۰
  کلسیم
  منیزیم
  کل مواد جامد محلول TDS بیشینه ۱۵۰۰
  بورات بیشینه ۰/۵
  کلرور بیشینه ۴۰۰
  نیتریت بر حسب NO2 بیشینه ۰/۱
  هیدروژن سولفوره
  سیانید بیشینه ۰/۰۷
  آمونیاک
  سدیم بیشینه۲۰۰

  کدام پارامترهای فلزات سنگین در آزمایشگاه آب، برای تعیین کیفیت آزمایش آب اولویت دارند؟

  به منظور اندازه گیری فلزات سنگین در آزمایشگاه آب و فاضلاب رسوب آب، از دستگاه اتمیک ابزورپشن و با روش کوره به همراه تکنیک زیمن و هیدرید ژنراتور استفاده می شود. حد مجاز این اندازه گیری را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

  مقدار فلزات سنگین را که بر اساس استاندارد ۱۰۵۳ ذکر شده اند، در جدول زیر مشاهده می کنید.

  ویژگی/شرح آزمون(میلی گرم در لیتر) حد استاندارد
  آنتیموان بیشینه ۰/۰۲
  آرسنیک بیشینه ۰/۰۱
  باریم بیشینه ۰/۷
  کادمیوم بیشینه ۰/۰۰۳
  کروم بیشینه ۰/۰۵
  مس بیشینه ۲
  آهن
  جیوه بیشینه ۰/۰۰۶
  منگنز بیشینه ۰/۴
  نیکل بیشینه ۰/۰۷
  سرب بیشینه ۰/۰۱
  سلنیوم بیشینه ۰/۰۱
  روی
  آلومینیوم ۰/۲
  مولیبدن بیشینه۰/۰۷
  وانادیم بیشینه۰/۱

  همچنین آزمایشگاه رسوب، به منظور آشنایی شما با اتمیک ابزورپشن، یک ویدئو آماده کرده است. در این ویدئو تست فلز سنگین کادمیوم را به صورت کامل شرح داده ایم.

  مواد آلی

  برخی از مواد آلی، ذرات کلوئیدی هستند. اما بیشتر این مواد به صورت محلول در آب بوده و منجر به ایجاد بو، رنگ و طعم نامطبوع در آب می شوند. به همین دلیل اندازه گیری مواد آلی در آزمایشگاه آب، جزو موارد بسیار مهم تلقی می شود.

  ویژگی/شرح آزمون (میلی گرم درلیتر) حد استاندارد
  آلا کلر بیشینه ۰/۰۲
  آل دی کارب بیشینه ۰/۰۱
  آلدرین بیشینه ۰/۰۰۰۳
  دی آلدرین بیشینه ۰/۰۰۰۳
  آترازین بیشینه ۰/۰۰۲
  کلردان بیشینه ۰/۲
  کلرپیریفوس بیشینه ۰/۰۳
  سیانازین بیشینه ۰/۰۰۶
  D.D.T بیشینه ۰/۰۰۱
  اندرین بیشینه ۰/۰۰۶
  لیندان بیشینه ۰/۰۰۲
  متوکسی کلر بیشینه ۰/۰۲
  مولینات بیشینه ۰/۰۰۶
  پنتا کلروفنول بیشینه ۰/۰۰۹
  پرمترین بیشینه ۰/۳
  تری فلورالین بیشینه ۰/۰۲
  تربوتیل آزین بیشینه ۰/۰۰۷
  ۲-کلروفنل
  ۲ و ۴ دی کلروفنل
  ۲ و ۴ و۶  تری کلروفنل بیشینه ۰/۲
  برموفرم بیشینه ۰/۱
  دی برموکلرومتان ۰/۱
  برمو دی کلرومتان ۰/۰۶
  کلروفرم ۰/۳
  تتراکلرید کربن بیشینه ۰/۰۰۴
  دی کلرومتان بیشینه ۰/۰۲
  ۱و۲-دی کلرو اتان بیشینه ۰/۰۳
  ۱و۲-دی کلرو اتن بیشینه ۰/۰۵
  تری کلرو اتن بیشینه ۰/۰۲
  تتراکلرو اتن بیشینه ۰/۰۴
  بنزن بیشینه ۰/۰۱
  تولوئن بیشینه ۰/۷
  زایلن بیشینه ۰/۵
  اتیل بنزن بیشینه ۰/۳
  استایرن بیشینه ۰/۰۲
  بنزو (a) پایرن بیشینه ۰/۰۰۰۷
  مونوکلروبنزن
  ۱و۲-دی کلرو بنزن بیشینه ۱
  ۱و۴- دی کلرو بنزن بیشینه ۰/۳
  ۱و۲و۳-تری کلرو بنزن
  ۱و۲و۴-تری کلرو بنزن
  ۱و۳و۵-تری کلرو بنزن
  دی اتیل هگزیل فتالات بیشینه ۰/۰۰۸
  هگزاکلروبوتادین بیشینه ۰/۰۰۰۶
  دی متوات بیشینه ۰/۰۰۶
  ۱و۴- دی اکسان بیشینه ۰/۰۵
  MTBE

  آزمایشگاه آب

  در استاندارد ۱۰۱۱، چه پارامترهایی مورد بررسی قرار می گیرند؟

  فعالیت برخی از میکروارگانیسم ها در آب، باعث می شود افراد با نوشیدن آن دچار بیماری های عفونی شوند. به همین دلیل باید پارامترهای کلیفرم های گرماپای، اشرشیاکلی، کلستریدیوم پرفرانژانس و میکروارگانیسم های قابل کشت در آزمایشگاه آب را به صورت مرتب تست کنیم. پارامترهای میکروبی آب براساس استانداردهای موجود را می توانید در قسمت پایین مشاهده کنید.

  ویژگی/شرح آزمون حد استاندارد
  کلیفرم های گرماپای (در ۱۰۰ میلی لیتر) منفی
  اشرشیاکلی (در ۱۰۰ میلی لیتر) منفی
  کلستریدیوم پرفرانژانس (در ۱۰۰ میلی لیتر) منفی
  میکروارگانیسم های قابل کشت (در هر میلی لیتر) بیشینه ۵۰۰

  لزوم استفاده از آزمایشگاه آب

  با توجه به مطالبی که در این مقاله گفته شد، به این نتیجه می رسیم که یکی از ضروری ترین مسائل برای حفظ سلامت انسان و همچنین توسعه و پیشرفت جامعه، دسترسی به آب آشامیدنی سالم است. بنابراین آزمایش آب آشامیدنی، باید مطابق با به روزترین استانداردهای ممکن صورت پذیرد.

  آزمایشگاه آب و فاضلاب رسوب آب، آزمایش های مربوط به اندازه گیری کلیه پارامترهای استاندارد آب آشامیدنی، آب آشامیدنی بسته بندی شده و آب معدنی را در بالاترین سطح ممکن به انجام می رساند. این شرکت در همکاری با سازمان استاندارد، سازمان دامپزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست، دارای نتایجی مورد تأیید تمام سازمان ها می باشد. آزمایشگاه آب و فاضلاب رسوب آب، با دارا بودن گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵، کلیه نیازهای صنایع تولیدی آب شرب را رفع می کند.

شركت شيميايى تحقیقاتی رسوب آب با بيش از سه دهه تجربه در زمينه سيستم هاى تصفيه آب و فاضلاب، همگام با رشد روز افزون صنعت در كشور عزيزمان ايران و با رویکرد استفاده صحيح از منابع آب کشور به عنوان سرمايه ملى با استعانت از خداوند متعال و بهره گرفتن از متخصصين مجرب و احداث كارخانه تولیدی با اخذ پروانه بهره بردارى و دريافت گواهينامه ISO ،اقدام به توليد سیستم هاى تصفيه آب به روش اسمز معكوس و نانو فيلتراسيون و مواد شيميايى مرتبط با این دستگاه ها نموده است.

تهران - خیابان بهار شمالی – پلاک ۲۱۹ - واحد ۲
021 - 77655035-6 | 021 - 77646102-4

فرم تماس

سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم :)